Vishay/BCcomponents BFC233610683
BFC233610683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233610683
Brief Description
CAP FILM 68NF 20% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233610683.pdf
Availability of BFC233610683
QUANTITY
BFC233610683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233610683
Internal Part NumberEIS-BFC233610683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 1 X1
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233610683
Related LinksBFC233, BFC233610683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233610683 Details Description
Related parts for BFC233610683
IC REG LDO 2.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC 10-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
IC CHARGE PUMP LTPS-LCD 24-VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3000PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SOD123 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf