Vishay/BCcomponents BFC233613104
BFC233613104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233613104
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100NF 20% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233613104.pdf
Availability of BFC233613104
QUANTITY
BFC233613104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233613104
Internal Part NumberEIS-BFC233613104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 1 X1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233613104
Related LinksBFC233, BFC233613104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233613104 Details Description
Related parts for BFC233613104
IC FREQ SYNTH 1.2GHZ 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN CHAMP 50 POS RECEPT RT/ANG datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 250KBPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FPC 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES 698K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
LAMP HOLDER FOR 1892 RED LENS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf