Vishay/BCcomponents BFC233616105
BFC233616105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233616105
Brief Description
CAP FILM 1UF 20% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233616105.pdf
Availability of BFC233616105
QUANTITY
BFC233616105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233616105
Internal Part NumberEIS-BFC233616105
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package75
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max)1.220" (31.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233616105
Related LinksBFC233, BFC233616105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233616105 Details Description
Related parts for BFC233616105
FUSE HOLDER BLADE 80V CHASS MNT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
KIT DEV STARTER ST10F276Z5 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf