Murata Electronics North America GRM1556P1H2R5CZ01D
GRM1556P1H2R5CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H2R5CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.5PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H2R5CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H2R5CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556P1H2R5CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H2R5CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H2R5CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H2R5CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H2R5CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H2R5CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H2R5CZ01D
CONN HEADER 18POS DL R/A TIN SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 50' datasheet.pdf
ESD HANDLER 10X10X2-1/4 datasheet.pdf
ANTENNA CHIP 2.4GHZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 76.34VC P600 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONNECTOR ASSEMBLY STANDARD E datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL datasheet.pdf