Vishay/BCcomponents BFC233620103
BFC233620103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233620103
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233620103.pdf
Availability of BFC233620103
QUANTITY
BFC233620103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233620103
Internal Part NumberEIS-BFC233620103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 2 X2
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233620103
Related LinksBFC233, BFC233620103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233620103 Details Description
Related parts for BFC233620103
IC TRGISTERED TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
RES 2 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 STR TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
HOUSING PLSTC GRAY 3.35"LX0.69"W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
OSC VCSO 698.8123MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT M12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf