Vishay/BCcomponents BFC233621473
BFC233621473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233621473
Brief Description
CAP FILM 47 NF 10% 310VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233621473.pdf
Availability of BFC233621473
QUANTITY
BFC233621473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233621473
Internal Part NumberEIS-BFC233621473
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 2 X2
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233621473
Related LinksBFC233, BFC233621473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233621473 Details Description
Related parts for BFC233621473
CONN JACK PHONE 1/4" 2POS ENCLSD datasheet.pdf