Vishay/BCcomponents BFC233661682
BFC233661682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233661682
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 10% 300VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233661682.pdf
Availability of BFC233661682
QUANTITY
BFC233661682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233661682
Internal Part NumberEIS-BFC233661682
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233661682
Related LinksBFC233, BFC233661682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233661682 Details Description
Related parts for BFC233661682
IDC CABLE - MKS34K/MC34M/MPD34K datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT PHANTOM 3DBI MEG NMO WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23 datasheet.pdf
ETHERNET CABLE M12-D datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf