Vishay/BCcomponents BFC233666222
BFC233666222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233666222
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 20% 300VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233666222.pdf
Availability of BFC233666222
QUANTITY
BFC233666222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233666222
Internal Part NumberEIS-BFC233666222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233666222
Related LinksBFC233, BFC233666222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233666222 Details Description
Related parts for BFC233666222
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 6TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC CLK 4PLL VCXO SSCG 28TSSOP datasheet.pdf
10BASED-T ETHERNET CONTROLLER datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
OSC MEMS 180.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf