Vishay/BCcomponents BFC233821105
BFC233821105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233821105
Brief Description
CAP FILM 1UF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233821105.pdf
Availability of BFC233821105
QUANTITY
BFC233821105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233821105
Internal Part NumberEIS-BFC233821105
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233821105
Related LinksBFC233, BFC233821105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233821105 Details Description
Related parts for BFC233821105
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT UNIPOLAR 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 44POS D89-SERIES datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf