Vishay/BCcomponents BFC233822683
BFC233822683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233822683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233822683.pdf
Availability of BFC233822683
QUANTITY
BFC233822683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233822683
Internal Part NumberEIS-BFC233822683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233822683
Related LinksBFC233, BFC233822683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233822683 Details Description
Related parts for BFC233822683
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 8DIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM SMD datasheet.pdf
BRIDGE DIODE 50A 50V BR-W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
SURFACE DISC TC 7"XNH A VFN datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf