Murata Electronics North America GRM1555C1E4R5BZ01D
GRM1555C1E4R5BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E4R5BZ01D
Brief Description
CAP CER 4.5PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E4R5BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E4R5BZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E4R5BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E4R5BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E4R5BZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E4R5BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E4R5BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E4R5BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E4R5BZ01D
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16DIP datasheet.pdf
RES 698K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A SOT323 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 240V 0.2A SOT89 datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTRLR LV 48-BGA datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 11.0" datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
RES 10.7M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf