Vishay/BCcomponents BFC233823682
BFC233823682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233823682
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233823682.pdf
Availability of BFC233823682
QUANTITY
BFC233823682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233823682
Internal Part NumberEIS-BFC233823682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233823682
Related LinksBFC233, BFC233823682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233823682 Details Description
Related parts for BFC233823682
RES ARRAY 5 RES 22K OHM 6SIP datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR20K/MC20F/MPR20K datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM60T/MC60F/X datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC SW DISTRIBUTION SOT23-6L datasheet.pdf
COLLET NUT FOR FFA.1S. datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 40V 100MA SC61B datasheet.pdf
MAXSONAR RANGEFINDER HRLV--EZ1 datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf