Vishay/BCcomponents BFC233824103
BFC233824103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233824103
Brief Description
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233824103.pdf
Availability of BFC233824103
QUANTITY
BFC233824103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233824103
Internal Part NumberEIS-BFC233824103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233824103
Related LinksBFC233, BFC233824103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233824103 Details Description
Related parts for BFC233824103
RES 1.6K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM RING 4/0AWG #3/8 TIN PURPLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
8CCT PICOFLEX 100CM LONG datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CRIMP CONTACTS FEKO ZRV2.5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.32K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A SLVR datasheet.pdf