Vishay/BCcomponents BFC233824103
BFC233824103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233824103
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233824103.pdf
Availability of BFC233824103
QUANTITY
BFC233824103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233824103
Internal Part NumberEIS-BFC233824103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233824103
Related LinksBFC233, BFC233824103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233824103 Details Description
Related parts for BFC233824103
CAP CER 560PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC 16BIT 40KHZ SMPL ADC 28-SOIC datasheet.pdf
PLUG 6POS 0 DEG BLK/BLUE 5.3-6.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN Y-ADAPTER 8P-8P/8P F-F/F datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 18POS DUAL SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS WALL MNT PIN datasheet.pdf