Vishay/BCcomponents BFC233824104
BFC233824104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233824104
Brief Description
CAP FILM 100NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233824104.pdf
Availability of BFC233824104
QUANTITY
BFC233824104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233824104
Internal Part NumberEIS-BFC233824104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233824104
Related LinksBFC233, BFC233824104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233824104 Details Description
Related parts for BFC233824104
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A DPAK datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 13000UF 63V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 300 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf