Vishay/BCcomponents BFC233826152
BFC233826152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233826152
Brief Description
CAP FILM 1500PF 20% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC233826152.pdf
Availability of BFC233826152
QUANTITY
BFC233826152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233826152
Internal Part NumberEIS-BFC233826152
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,250
SeriesMKP338 2 X2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233826152
Related LinksBFC233, BFC233826152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233826152 Details Description
Related parts for BFC233826152
IC REG LDO 1.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 125MHZ 8HSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL LP38513 1.8V datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
LENS FOR LUXEON REBEL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 30POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf