Vishay/BCcomponents BFC233826473
BFC233826473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233826473
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 20% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC233826473.pdf
Availability of BFC233826473
QUANTITY
BFC233826473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233826473
Internal Part NumberEIS-BFC233826473
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233826473
Related LinksBFC233, BFC233826473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233826473 Details Description
Related parts for BFC233826473
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC DVR HALF BRIDGE HV HS 8-SOIC datasheet.pdf
2150 SILVER 100 FT datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 896FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
MICRO 51C S 72" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
254 TB SPRING CLAMP 35D datasheet.pdf
508 TB SPR PLU MIDDLE datasheet.pdf
RES 360 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf