Vishay/BCcomponents BFC233827334
BFC233827334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233827334
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 330NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233827334.pdf
Availability of BFC233827334
QUANTITY
BFC233827334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233827334
Internal Part NumberEIS-BFC233827334
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233827334
Related LinksBFC233, BFC233827334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233827334 Details Description
Related parts for BFC233827334
POT 250 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 100V 5% BP 1825 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf