Vishay/BCcomponents BFC233844153
BFC233844153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233844153
Brief Description
CAP FILM 0.015 UF 20% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233844153.pdf
Availability of BFC233844153
QUANTITY
BFC233844153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233844153
Internal Part NumberEIS-BFC233844153
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 4 X2
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233844153
Related LinksBFC233, BFC233844153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233844153 Details Description
Related parts for BFC233844153
ADM40T/AE40M/ADM40T datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf