Vishay/BCcomponents BFC233844335
BFC233844335 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233844335
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3 UF 20% 300 VAC RAD
Datasheet Download
BFC233844335.pdf
Availability of BFC233844335
QUANTITY
BFC233844335 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233844335
Internal Part NumberEIS-BFC233844335
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 4 X2
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max)1.220" (31.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233844335
Related LinksBFC233, BFC233844335 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233844335 Details Description
Related parts for BFC233844335
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BATT PK 15V AAA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CONN HEADR 56POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 25A datasheet.pdf
10M CABLE FOR SF4B-SF-CL1T264T datasheet.pdf
#2-56X0.625" PHILIPS SCREW LOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf