Vishay/BCcomponents BFC233844474
BFC233844474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233844474
Brief Description
CAP FILM 0.47 UF 20% 300 VAC RAD
Datasheet Download
BFC233844474.pdf
Availability of BFC233844474
QUANTITY
BFC233844474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233844474
Internal Part NumberEIS-BFC233844474
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 4 X2
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233844474
Related LinksBFC233, BFC233844474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233844474 Details Description
Related parts for BFC233844474
JUMPER-H1507TR/A3048B/H1507TR 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
C/A SM, LC TO LC 2.65 datasheet.pdf
POWER STRIP 60" 15A 12OUT 6'C datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 14" 2S FIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTLR TRIPLE LDO 16SOIC datasheet.pdf
25POS F PI FILT 180PF S.C datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf