Vishay/BCcomponents BFC233845105
BFC233845105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233845105
Brief Description
CAP FILM 1 UF 20% 300 VAC RAD
Datasheet Download
BFC233845105.pdf
Availability of BFC233845105
QUANTITY
BFC233845105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233845105
Internal Part NumberEIS-BFC233845105
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 4 X2
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233845105
Related LinksBFC233, BFC233845105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233845105 Details Description
Related parts for BFC233845105
ADM10S/AE10M/ADM10S datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.19 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
4+4 DIL MALE SMT HORIZ LOCK datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 3.15" DIA BLACK datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 140POS .050 SMD datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf