Vishay/BCcomponents BFC233861183
BFC233861183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233861183
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018 UF 10% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233861183.pdf
Availability of BFC233861183
QUANTITY
BFC233861183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233861183
Internal Part NumberEIS-BFC233861183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233861183
Related LinksBFC233, BFC233861183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233861183 Details Description
Related parts for BFC233861183
CONN HEADER 30PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
0402 SIZE 5% TOLERANCE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB datasheet.pdf
4MM DIY STKP SCREW BLUE datasheet.pdf