Vishay/BCcomponents BFC233862183
BFC233862183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233862183
Brief Description
CAP FILM 0.018 UF 20% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233862183.pdf
Availability of BFC233862183
QUANTITY
BFC233862183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233862183
Internal Part NumberEIS-BFC233862183
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233862183
Related LinksBFC233, BFC233862183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233862183 Details Description
Related parts for BFC233862183
CAP FILM 0.39UF 10% 100VDC 3022 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 202MW SC70-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V SL/GP 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 20A 3.5 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3A 600VAC 170VDC datasheet.pdf
DIGITAL PREHEATING PLATE 1000V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 250MA SOD323 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM HER WATER CLEAR datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf