Vishay/BCcomponents BFC233862184
BFC233862184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233862184
Brief Description
CAP FILM 0.18 UF 20% 300 VAC RAD
Datasheet Download
BFC233862184.pdf
Availability of BFC233862184
QUANTITY
BFC233862184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233862184
Internal Part NumberEIS-BFC233862184
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233862184
Related LinksBFC233, BFC233862184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233862184 Details Description
Related parts for BFC233862184
CONN HEADER 50POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AMMETER 0-19.99A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC 32BIT 32QFN datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 12pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
MINITEK HDR RA DUAL GP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
Active Receive Mixer LF to 500 MHz IC datasheet.pdf