Vishay/BCcomponents BFC233863122
BFC233863122 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233863122
Brief Description
CAP FILM 0.0012 UF 10% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233863122.pdf
Availability of BFC233863122
QUANTITY
BFC233863122 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233863122
Internal Part NumberEIS-BFC233863122
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233863122
Related LinksBFC233, BFC233863122 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233863122 Details Description
Related parts for BFC233863122
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W SMBG datasheet.pdf
RES SMD 370 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SHOCK RESIST 25MM FNO-2 LENS datasheet.pdf
D38999/20WC35SN W/PCB datasheet.pdf
1.2 A, 20 V, 700 kHz/1.4 MHz, Nonsynchronous Step-Down Regulator IC datasheet.pdf