Hirose Electric Co Ltd FX4C1-80P-1.27DSAL(71)
FX4C1-80P-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C1-80P-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN HDR 80POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C1-80P-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C1-80P-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C1-80P-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C1-80P-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C1-80P-1.27DSAL(71)
Number of Positions80
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C1-80P-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C1-80P-1, FX4C1-80P-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C1-80P-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C1-80P-1.27DSAL(71)
IC REG LDO 5V 0.75A 2PWRFLEX datasheet.pdf
RELAY SSR 1.5A 240V AC OUT SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS SP-NO 600MA 8-SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 252 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TFLEX HR2170 9" X 9" datasheet.pdf