Vishay/BCcomponents BFC233863183
BFC233863183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233863183
Brief Description
CAP FILM 0.018 UF 10% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233863183.pdf
Availability of BFC233863183
QUANTITY
BFC233863183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233863183
Internal Part NumberEIS-BFC233863183
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233863183
Related LinksBFC233, BFC233863183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233863183 Details Description
Related parts for BFC233863183
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN datasheet.pdf
IC RS-422 TRANSMIT QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
MINI PV CTW 15AU 18-20 AWG L/P datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf