Vishay/BCcomponents BFC233864273
BFC233864273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233864273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.027 UF 20% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233864273.pdf
Availability of BFC233864273
QUANTITY
BFC233864273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233864273
Internal Part NumberEIS-BFC233864273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233864273
Related LinksBFC233, BFC233864273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233864273 Details Description
Related parts for BFC233864273
IC REG LDO 5V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOV 60V 1.5A 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf