Vishay/BCcomponents BFC233865682
BFC233865682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233865682
Brief Description
CAP FILM 0.0068 UF 10% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233865682.pdf
Availability of BFC233865682
QUANTITY
BFC233865682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233865682
Internal Part NumberEIS-BFC233865682
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233865682
Related LinksBFC233, BFC233865682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233865682 Details Description
Related parts for BFC233865682
IC REG LDO 3.3V 0.25A PPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SC70-4 datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 4KX9 12NS 28DIP datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 4M M12 CONN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
OPTOISO 4.17KV TRANS W/BASE 6SOP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf