Vishay/BCcomponents BFC233866332
BFC233866332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233866332
Brief Description
CAP FILM 0.0033 UF 20% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233866332.pdf
Availability of BFC233866332
QUANTITY
BFC233866332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233866332
Internal Part NumberEIS-BFC233866332
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233866332
Related LinksBFC233, BFC233866332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233866332 Details Description
Related parts for BFC233866332
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5FLIPCHIP datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 15A 9V datasheet.pdf
FILTER LINE RFI COMPACT DUAL 10A datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 110 OHM 10SIP datasheet.pdf
MOD ATOP AUTO TELEMATIC SOP022 datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf