CUI Inc. SDI18-9-UD2-P6R
SDI18-9-UD2-P6R picture photo
Mfg. Part Number
SDI18-9-UD2-P6R
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 19.8W
Datasheet Download
SDI18-9-UD2-P6R.pdf
Availability of SDI18-9-UD2-P6R
QUANTITY
SDI18-9-UD2-P6R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI18-9-UD2-P6R
Internal Part NumberEIS-SDI18-9-UD2-P6R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI18-UD Series Cert of Compliance
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI18-UD
Region UtilizedEurope
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)2.2A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.48" L x 1.97" W x 1.34" H (88.5mm x 50.0mm x 34.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI18-9-UD2-P6R
Related LinksSDI18-9, SDI18-9-UD2-P6R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI18-9-UD2-P6R Details Description
Related parts for SDI18-9-UD2-P6R
IC FPGA 316 I/O 432MBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 0804 datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V SMT datasheet.pdf
RES SMD 3.24 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WASHER RAM .1500 THK datasheet.pdf
10000UF 10V 25X30MM 105C 5000H datasheet.pdf