Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C271JB8NNNC
CL10C271JB8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C271JB8NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C271JB8NNNC.pdf
Availability of CL10C271JB8NNNC
QUANTITY
CL10C271JB8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C271JB8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10C271JB8NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C271JB8NNNC
Related LinksCL10C27, CL10C271JB8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C271JB8NNNC Details Description
Related parts for CL10C271JB8NNNC
FIXED IND 470UH 1.6A 355 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 40POS .050" datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 51 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
LED IND 8MM RED 24VDC 20MA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER 1.13MM,300MM LEN datasheet.pdf