Vishay/BCcomponents BFC233867392
BFC233867392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233867392
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0039 UF 10% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233867392.pdf
Availability of BFC233867392
QUANTITY
BFC233867392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233867392
Internal Part NumberEIS-BFC233867392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233867392
Related LinksBFC233, BFC233867392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233867392 Details Description
Related parts for BFC233867392
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 11A 125V datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf
CONN 22POS 0.8MM SMT datasheet.pdf