Vishay/BCcomponents BFC233910105
BFC233910105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233910105
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233910105.pdf
Availability of BFC233910105
QUANTITY
BFC233910105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233910105
Internal Part NumberEIS-BFC233910105
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package150
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233910105
Related LinksBFC233, BFC233910105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233910105 Details Description
Related parts for BFC233910105
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf