Vishay/BCcomponents BFC233910125
BFC233910125 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233910125
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233910125.pdf
Availability of BFC233910125
QUANTITY
BFC233910125 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233910125
Internal Part NumberEIS-BFC233910125
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233910125
Related LinksBFC233, BFC233910125 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233910125 Details Description
Related parts for BFC233910125
TIE CABLE 304 ST/STL 200LB 7.9" datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
CONN HOUSING 3 POS FOR PIN datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 200MA 550 MOHM datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADPTR 5.9V 17.7W datasheet.pdf