Vishay/BCcomponents BFC233910183
BFC233910183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233910183
Brief Description
CAP FILM 18NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233910183.pdf
Availability of BFC233910183
QUANTITY
BFC233910183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233910183
Internal Part NumberEIS-BFC233910183
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233910183
Related LinksBFC233, BFC233910183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233910183 Details Description
Related parts for BFC233910183
LED 7-SEG .56 QUAD YEL CA MULT datasheet.pdf
JUMPER COMB 5.08MM 2POS datasheet.pdf
IC MCU ARM7 ROMLESS 144BGA datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 24-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 10 CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf