Vishay/BCcomponents BFC233910222
BFC233910222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233910222
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233910222.pdf
Availability of BFC233910222
QUANTITY
BFC233910222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233910222
Internal Part NumberEIS-BFC233910222
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233910222
Related LinksBFC233, BFC233910222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233910222 Details Description
Related parts for BFC233910222
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 18V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC GPIO EXPANDER I2C 8CH 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf