Vishay/BCcomponents BFC233910393
BFC233910393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233910393
Brief Description
CAP FILM 39NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233910393.pdf
Availability of BFC233910393
QUANTITY
BFC233910393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233910393
Internal Part NumberEIS-BFC233910393
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233910393
Related LinksBFC233, BFC233910393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233910393 Details Description
Related parts for BFC233910393
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf