Vishay/BCcomponents BFC233911105
BFC233911105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233911105
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233911105.pdf
Availability of BFC233911105
QUANTITY
BFC233911105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233911105
Internal Part NumberEIS-BFC233911105
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233911105
Related LinksBFC233, BFC233911105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233911105 Details Description
Related parts for BFC233911105
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 8A datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 20A datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 13.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 200 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 168 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 4.5V datasheet.pdf