Vishay/BCcomponents BFC233911152
BFC233911152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233911152
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233911152.pdf
Availability of BFC233911152
QUANTITY
BFC233911152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233911152
Internal Part NumberEIS-BFC233911152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233911152
Related LinksBFC233, BFC233911152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233911152 Details Description
Related parts for BFC233911152
IC REG LDO 5V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V/7V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 8-MSOP datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf