Vishay/BCcomponents BFC233911273
BFC233911273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233911273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 27NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233911273.pdf
Availability of BFC233911273
QUANTITY
BFC233911273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233911273
Internal Part NumberEIS-BFC233911273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233911273
Related LinksBFC233, BFC233911273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233911273 Details Description
Related parts for BFC233911273
IC REG BOOST ADJ 1.2A TSOT23-5 datasheet.pdf
TRANSMITTER ASK/FSK SGL TSSOP16 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
TRANSCEIVER 10/100 48-TQFP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 5NS 100TQFP datasheet.pdf
HAND WIND CORD CADDY NO OUTLETS datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
IC DDR1 512M 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf