Vishay/BCcomponents BFC233911273
BFC233911273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233911273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 27NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233911273.pdf
Availability of BFC233911273
QUANTITY
BFC233911273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233911273
Internal Part NumberEIS-BFC233911273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233911273
Related LinksBFC233, BFC233911273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233911273 Details Description
Related parts for BFC233911273
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
21P MTA156 ASSY 18AWG ORA LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 30pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS INLINE SKT datasheet.pdf
GDT 140V 20% 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
62 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf