Vishay/BCcomponents BFC233912105
BFC233912105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233912105
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233912105.pdf
Availability of BFC233912105
QUANTITY
BFC233912105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233912105
Internal Part NumberEIS-BFC233912105
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package150
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233912105
Related LinksBFC233, BFC233912105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233912105 Details Description
Related parts for BFC233912105
LABEL INK JET POLYEST.83X1.88" datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 610MA 351 MOHM datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CABLE 3POS M12 PLUG-WIRE 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LPP 7.62/90/15 BK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG ISL85003A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf