Vishay/BCcomponents BFC233912563
BFC233912563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233912563
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 56NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233912563.pdf
Availability of BFC233912563
QUANTITY
BFC233912563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233912563
Internal Part NumberEIS-BFC233912563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233912563
Related LinksBFC233, BFC233912563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233912563 Details Description
Related parts for BFC233912563
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
T STRUT 30" X 1" FOR CARD RACK datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 50MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 3.28KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES 3.1 OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 18UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf