Vishay/BCcomponents BFC233914183
BFC233914183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233914183
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 18NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233914183.pdf
Availability of BFC233914183
QUANTITY
BFC233914183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233914183
Internal Part NumberEIS-BFC233914183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233914183
Related LinksBFC233, BFC233914183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233914183 Details Description
Related parts for BFC233914183
ADAPTER MOD RJ45 4WAY TIP/RING datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 470NH SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 600MA AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf