Vishay/BCcomponents BFC233918272
BFC233918272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233918272
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233918272.pdf
Availability of BFC233918272
QUANTITY
BFC233918272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233918272
Internal Part NumberEIS-BFC233918272
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
SeriesMKP339 X2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233918272
Related LinksBFC233, BFC233918272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233918272 Details Description
Related parts for BFC233918272
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF RECEPT datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 175MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 16POS datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 320POS GOLD datasheet.pdf