Vishay/BCcomponents BFC233918332
BFC233918332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233918332
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233918332.pdf
Availability of BFC233918332
QUANTITY
BFC233918332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233918332
Internal Part NumberEIS-BFC233918332
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233918332
Related LinksBFC233, BFC233918332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233918332 Details Description
Related parts for BFC233918332
RES SMD 26.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC14S/AE14G/HKC14S datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K OHM 1% datasheet.pdf
FUSE 25A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TOP MT 8-PT DUAL-IO NPN 5M 19P datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 200MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
SMP STRT PLUG-PLUG TFLEX 405 CBL datasheet.pdf
ADAPTER FIXED PLUG 12W JACK VI datasheet.pdf