Vishay/BCcomponents BFC233922105
BFC233922105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233922105
Brief Description
CAP FILM 1UF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233922105.pdf
Availability of BFC233922105
QUANTITY
BFC233922105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233922105
Internal Part NumberEIS-BFC233922105
Voltage Proof Test Appl Note
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package200
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)