Vishay/BCcomponents BFC233922225
BFC233922225 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233922225
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233922225.pdf
Availability of BFC233922225
QUANTITY
BFC233922225 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233922225
Internal Part NumberEIS-BFC233922225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233922225
Related LinksBFC233, BFC233922225 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233922225 Details Description
Related parts for BFC233922225
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRAIGHT .74" NATRL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf